Choć język angielski nie jest najczęściej używanym językiem (angielski wyprzedzają mandaryński i hiszpański) to jest on powszechnie używany na świecie jako język internetu, biznesu, polityki, nauki i sztuki. Stał się dominującym językiem międzynarodowym, jak kiedyś łacina i język francuski. Angielski nie jest najtrudniejszym językiem do opanowania, ale też nie należy do najłatwiejszych. Dlaczego więc stał się tak popularny i angielski jest językiem międzynarodowym?

Język angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie

Według szacunków około dwa miliardy ludzi posługuje się angielskim. Jak to się stało, że od języka używanego głównie przez garstkę wyspiarzy angielski jest językiem międzynarodowym? ‘Winna’ temu jest polityka i… handel. W dwudziestym wieku Imperium Brytyjskie obejmowało niemal jedną czwartą powierzchni świata  To dlatego powstało słynne powiedzenie: ‘The empire on which the sun never sets’ (‘Imperium, nad którym słońce nigdy nie zachodzi’). Imperium Brytyjskie kształtowało politykę, ekonomię, obyczaje i sport w wielu zakątkach świata. Chociaż dziś wiele miejsc dawnego Imperium jest niepodległe język angielski jest tam wciąż popularny lub jest językiem urzędowym. 

Angielski online konwersacje jak powiedzieć po angielsku

Polityka i biznes

Do popularyzacji angielskiego przyczynia się też mocna pozycja polityczna i gospodarcza. USA. Stany Zjednoczone nie ucierpiały w wyniku II wojny światowej tak bardzo jak Europa. Rozkwitał tam biznes, Amerykanie chętnie też zakładali firmy lub rozszerzali działalność w dawnym Imperium Brytyjskim i w Europie. Już używany szeroko język angielski umocnił więc swoją pozycję. Do dziś najbardziej prestiżowe szkoły biznesu prowadzą zajęcia w języku angielskim. Ameryka stała się krajem, z którym trzeba było się liczyć również politycznie, co tylko prowokowało dalszą ekspansję, aż do momentu kiedy język angielski jest językiem międzynarodowym.

Kultura

Po II wojnie światowej Europa ochoczo przyjęła kulturę Ameryki wraz z jej magicznym Hollywood, celebrytami i ‘american dream’. Wszystko, co amerykańskie stało się symbolem postępu, innowacyjności i nowoczesności. W świecie sztuki również amerykańskie dzieła sztuki i literatury wprowadziły wiele nowości i szeroko dyskutowanych kontrowersji.

Po wojnie pojawiło się zjawisko również kultury masowej. Nowe środki przekazu pozwoliły aby anglojęzyczne filmy, seriale, piosenkarze i zespoły rozpowszechniały język. Wystarczy wspomnieć The Beatles, The Rolling Stones, Queen czy Pink Floyd. Nowe zespoły zaczynały wykonywać utwory po angielsku, by zdobyć jak najszerszą publiczność.

Nauka i rewolucja technologiczna

Kiedyś łacina była językiem nauki, a każde nowe odkrycie opisywane i nazywane było właśnie w tym języku. Jednak technologia komputerowa swoje początki i rozwój zawdzięcza USA. Do dziś jest miejscem prężnego rozwoju technologii. Naturalnym więc było zapożyczanie nazw wynalazków z angielskiego (komputer, tablet, link, email, itp). Pozycję przypieczętował jednak internet. Możliwość łatwej komunikacji, prowadzenia działalności i zarabiania online stworzył potrzebę porozumiewania się w jednym języku, naturalnym ‘wyborem’ był angielski. 

Aktualnie jedynie osoby i firmy prowadzące lokalną działalność komunikują się z klientami i odbiorcami w języku dla nich natywnym. Artyści, twórcy, ludzie biznesu i polityki chcący działać szerzej wybierają komunikaty w języku angielskim.

Angielski online konwersacje jak powiedzieć po angielsku

Angielski jest językiem międzynarodowym

W tej chwili, nawet jeśli pracujesz w swoim kraju, często językiem firmy jest angielski. Jest to język powszechnie używany na uczelniach i szkołach wyższych. Po angielsku dogadamy się zarówno na konferencji jak i lokalnym targu czy w sklepie. Aktualnie nieznajomość języka angielskiego zaczyna być czymś, czego się wstydzimy. I chociaż nie każdy musi być następnym Szekspirem, to dobrze jest znać angielski na poziomie umożliwiającym komunikację. 

Naukę możesz zacząć już dziś, zerknij na mój Facebook, poprzednie wpisy oraz infografiki:

Stay tuned!