Mówi się, że aby komunikować się po angielsku wystarczy tysiąc słów.

Lub dwa tysiące. Albo sześć tysięcy, aby rozmawiać swobodnie…? Nieważne, w jakiej ilości, trzeba się ich nauczyć.

Jak uczyć się słówek?

 

A to zależy od Ciebie. Każdy ma swoją metodę nauki. W tej chwili aplikacji do nauki języka jest mnóstwo –  Babbel, Duolingo, SuperMemo, Busuu, Memrise… Jeśli nauka z pomocą aplikacji jest skuteczna, proszę bardzo. Pudełko pełne fiszek?  Proszę bardzo. Jeśli wolisz biegać z kartką po pokoju – jak najbardziej. Jeśli coś jest głupie, ale działa… to może wcale nie jest takie głupie.

Jeśli jednak nie masz jeszcze swojej metody, podpowiem, co zadziałało dla mnie i co polecam każdemu. Stwórz notes, zeszyt, segregator ze słówkami. Co tam zapisać? Oczywiście słówko i znaczenie. Ale proponuję również dopisać fonetyczną wymowę, oraz przykłady zdań, by zapamiętać w jakim kontekście słowo jest używane. Ponadto łatwiej zapamiętamy zdanie i związaną z nim historię niż „gołe” słowo.

 

Tablet czy odręczne notatki?

 

Proponuję również, by ten zbiór słów pisany był ręcznie. Jeśli łatwiej jest Ci czytać z ekranu, utwórz plik tekstowy, nie ma problemu. Jednak ręczne pisanie wymaga od nas więcej wysiłku (szczególnie teraz, gdy zastąpiliśmy je klawiaturami i ekranami dotykowymi). Im więcej pracy włożymy, im więcej bodźców pobudzi nasz mózg i tym większa szansa na zapamiętanie słówka. Dlatego polecam również głośne mówienie podczas pisania. Nie tylko bodźcujemy, ale również ćwiczymy wymowę. Ha!

Moje notatki często zawierały również rysunki. Bazgrolenie, wbrew pozorom, nie przeszkadza, a pomaga! Chociaż irytuje nauczycieli 😉

W tym filmie Dawid Myśliwiec z „Naukowego Bełkotu” opowiada o badaniach dotyczących skuteczności odręczych notatek. Kajet ze słówkami, to nie taka zła opcja.

 

Pamiętaj

 

I ostatnia rzecz: staraj się tych słów używać. Wplataj w rozmowę, gdy nadarzy się okazja. Oczywiście, najlepiej trenować w naturalnym środowisku, ale w większości wypadków jest to trudne. Więc słuchaj radia lub podcastów, oglądaj filmy, czytaj książki lub artykuły czy wpisy w obcym języku, śmiało mów podczas lekcji.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody zapamiętywania słówek. Coś co działa dla mnie, nie musi być skuteczne dla Ciebie. Warto jednak wypróbować wiele metod i znaleźć tą najlepszą. Powodzenia!

 

Czy wiesz, że nowe słowa w angielskim pojawiają się każdego roku? Sprawdź na fanpage czy je znasz! A czy wiesz, jakie słówka i konstrukcje powinieneś znać na swoim poziomie językowym? Sprawdź tutaj!

Owlsome English angielski online angielski konwersacje
Jak powiedziec po angielsku angielski online