Co to jest cel językowy? Jak go wyznaczyć? Po co nam cele językowe? To pytania, które pojawiają się w głowie, gdy zostaniemy zapytani o to, jaki jest cel naszej nauki języka. Po co wyznaczać cele skoro zazwyczaj cel jest oczywisty – chcę znać język, chcę się dogadać.
Więc zaczynasz poznawać język i… chęć poznawania powoli umiera, ogrom materiału przygniata jak średniej wielkości walec, a postępy w nauce trudno zmierzyć. Jak to się mogło stać, nie wie nikt.
I właśnie dlatego wyznaczamy cele językowe. Obrany cel musi być konkretny, objęty ramami czasu, realistyczny i motywujący. Nie próbuj nauczyć się angielskiego w tydzień, bo tak. Zastanów się, dlaczego uczysz się języka i co chcesz z tego uzyskać.
Wyobraźmy sobie sytuację za pół roku wyjeżdżasz na wymarzoną wycieczkę do Stanów. Co jest Twoim celem? Chcesz się samodzielnie komunikować w podstawowych kwestiach związanych z podróżowaniem, zwiedzaniem, noclegiem i korzystaniem z lokalnych atrakcji. Ze względu na obowiązki na naukę możesz poświęcić trzy godziny tygodniowo. Postępy w nauce kontrolujesz testami na poziomie A1.
Przeanalizujmy tą sytuację pod kątem celów. Powiedzieliśmy, że cel ma być:
– konkretny („samodzielnie komunikować”),
– objęty ramami czasu („za pół roku wyjeżdżasz”, „na naukę możesz poświęcić trzy godziny tygodniowo”),
– realistyczny ( „samodzielnie komunikować w podstawowych kwestiach związanych z podróżowaniem, zwiedzaniem, noclegiem i korzystaniem z lokalnych atrakcji”)
– motywujący („wyjeżdżasz na wymarzoną wycieczkę do Stanów”)
Tak! Mamy to. Cel określony.
Cele mogą być krótko- i długoterminowe. Jednak nasz mózg zdecydowanie bardziej lubi szybkie sukcesy. Jeśli twój cel jest długoterminowy, podziel go na mniejsze, aby nie stracić motywacji do nauki i być w stanie zmierzyć postępy. Zastanów się, co tak naprawdę chcesz uzyskać dzięki nauce języka. Cele będą różne – od ułatwienia pobytu na wakacjach, przez zdanie egzaminu po zmianę miejsca zamieszkania i pracy. Dobrze określony cel pozwoli ci osiągnąć sukces i zaplanować działania! Powodzenia!